Tule arvamusfestivalile kuulama ja kaasa mõtlema tervisliku toidu üle

Loodusvägi korraldab Paides toimuval arvamusfestivalil kaks arutelu tervisliku toidu ja toitumise teemadel. Arutelud keskenduvad terviseprobleemide ja toitumisharjumuste seostele nii täiskasvanu- kui lapseeas ning lahenduste leidmisele, mida saaks teha Eestis riiklikul tasandil, et viia langusesse krooniliste ja toitumisest põhjustatud terviseprobleemide kasv.

11. augustil kell 18 „Laste toitumisharjumused terviseprobleemide põhjustajana”

Reedel, 11. augustil kell 18 toimub festivali tervisealal arutelu „Laste toitumisharjumused terviseprobleemide põhjustajana”. Arutelu keskendub laste tervist kahjustavatele toitumisharjumustele ning tervislike toitumisharjumuste kujundamisele.

Laste ülekaalulisus on üks tõsisemaid globaalseid rahvatervise probleeme 21. sajandil. Ameerika Ühendriikides on ülekaaluliste ja rasvunud laste osakaal juba 30%, Eestis õnneks „ainult“ 12%. Laste toitumisharjumused on ülekaalulisuse tekkimisel mõjuvõimas tegur, mille kujunemist saavad täiskasvanud suunata ja mõjutada. Räägime lasteaia- ja koolitoidust, selle hetkeolukorrast ning tulevikust. Mõtleme üheskoos, et milline on parim toit lapsele ning millised on meie võimalused toitumisharjumusi kujundada riiklikul tasandil.

Arutelu veab ajakirjanik ja Tartu Waldorfgümnaasiumi pikapäevarühma õpetaja Madli Zobel. Arutlevad üle poole sajandi pikkuse arstikogemusega meditsiiniteaduste doktor, mitmete raamatute, teadustööde ja -artiklite autor, individuaalse toitumise programmi ekspert Adik Levin; Eesti Toitumisnõustajate Ühenduse juhatuse esimees, lasteaedade ja koolide toitlustajatele spetsialiseerunud toitumisnõustaja Reelika Õigemeel; Rocca al Mare Kooli toitumisõpetuse õpetaja Kaie Mei ning kolme lapse ema Anneli Vernik.

12. augustil kell 11 „Toit on tervise alus”

Laupäeval, 12. augustil kell 11 toimub festivali tervisealal arutelu „Toit on tervise alus”. Raamatupoodide edetabelites domineerivad tervisliku toitumise teemalised raamatud, inimesed pöörduvad aina enam tervislike eluviiside poole. Ent arstidele koolis toitumist ei õpetata, toiduainetes on lubatud kasutada uuringutega tõestatud tervisele kahjuliku mõjuga sünteetilisi lisaaineid ning krooniliste haiguste kasv on tõusuteel.

Püüame leida lahendusi küsimustele, mida saaks teha Eestis riiklikul tasandil, et viia langusesse krooniliste ja toitumisest põhjustatud või mõjutatud haiguste kasv (diabeet, ülekaal, allergiad jne)? Kas ja millises mahus peaksid toitumisteemad lisanduma arstiõppesse? Miks teadusuuringud, meditsiini seisukohad ja toidutootmist reguleeriv seadusandlus ei ole ühel meelel toidus sisalduvate lisaainete mõju osas tervisele? Kuidas mõjuvad toidus leiduvad lisa- ja saasteained tervisele? Kuidas tõhustada arstide ja toitumisspetsialistide koostööd? Kas seadusandlus tagab ning millised muudatused oleks vaja teha selleks, et toit oleks vaba tervisele kahjulikest lisa- ja saasteainetest?

Arutlevad toitumisnõustaja ja Eesti Toitumisnõustajate Ühenduse juhatuse liige Külli Holsting; Eesti Maaülikooli Mahekeskuse professor Anne Luik; endine Maaeluministeeriumi toiduohutuse osakonna nõunik Kairi Ringo; Põhja-Eesti Regionaalhaigla arst-kliinilise toitumise konsultant ning Eesti Kliinilise toitumise seltsi juhatuse esimees Hanna-Liis Lepp. Arutelu veab vastutustundliku eluviisi edendaja Jaanus Välja.

Lisainfo arvamusfestivali kohta www.arvamusfestival.ee.