Siim Mesipuu: “Biohäking võimaldab Sul olla parim versioon iseendast”

Tahame oma blogis tutvustada põnevaid inimesi ja jagada sinuga nende inspireerivaid lugusid.

Täna anname oma blogis sõna biohäkker Siim Mesipuule, kes ise ütleb enda ja oma biohäkkimise kire kohta nii: “Ma olen tervise edendamise ning inimelu optimeerimise entusiast ja minu suurimateks kirgedeks on konstantne ja elukestev areng ning see, kuidas võimalikult väikeste muudatustega tõsta oma elukvaliteeti sellisel määral, mida vahest ei oska uneski näha.

Ma ei ole arst, psühholoog ega paberitega treener – olen entusiast, noor mees, kes kutsub Sind ühinema selle seiklusega. Ma ei pea end elukogenud õpetlaseks, samuti ei palu, et Sa mind pimesi usuksid ning alati kõigega 100% nõus oleksid. Minu lähenemine ei ole haiguste või muude seisundite ennetamiseks või raviks. Kui Sul on mõni meditsiiniline seisund, siis enne siin kajastuvaid lähenemisi proovides konsulteeri oma arstiga.”

Allpool räägib Siim lähemalt, kuidas ja miks ta enda jaoks läbi isikliku valusa kogemuse biohäkkimise avastas ning millega siis täpsemalt üldse tegemist on.

Tere, minu nimi on Siim Mesipuu ja ma olen biohäkker

Minu nimi on Siim Mesipuu, ma olen biohäkker (inglise keeles biohacker; mida see täpselt tähendab saad lugeda allpool) ning inimelu optimeerimise entusiast ja minu suurimateks kirgedeks on konstantne ja elukestev areng ning see, kuidas võimalikult väikeste muudatustega tõsta oma elukvaliteeti sellisel määral, mida vahest ei oska uneski näha.

Tõenäoliselt oled Sa täiesti tavaline keskmine inimene nagu mina ning harjunud arusaamaga, et sellisena, nagu me sünnime, oleme määratud ka elu lõpuni elama. Oma kehatüübi pärisid geenidega, Su intelligentsuse tase on ”kaasa antud” ning Su sooritus on lihtsalt pingutuse küsimus.

Kui Sa milleski põrud, siis ilmselt ei pingutanud Sa lihtsalt piisavalt, olid laisk või ei ole Sul lihtsalt seda müstilist kaasasündinud andekust. Arvad, et Sinu pidev väsimus on seotud liigse töö või lihtsalt läheneva vanadusega.

Ma võin Sulle enda näitel kinnitada, et mitte miski ei ole kaugemal tõest!

Operatsioon “KAOS”

Millal hakkab enamus inimesi tegelema nende asjadega, mida nad armastavad ja aega veetma nende inimestega, kellest tõeliselt hoolivad? Millal kavatsed Sina päriselt ja tõeliselt elama hakata?

Vastus nendele küsimustele on miski, mida me ilmselt endale tunnistada ei soovi, kuid liiga tihti on selleks äratuskellaks KRIIS! Enamus meist justkui ootab mingit kohutavat sündmust, mis meid korralikult läbi raputaks ja mõistuse lõpuks pähe paneks. Mina jõudsin sellesse hetke natukene rohkem kui 5 aastat tagasi.

Mu vaimne ja füüsiline tervis olid allapool igasugust arvestust. Mu elus oli vähe (kui üldse) tähendusrikkaid suhteid. Ma polnud rahul sellega, kus olen nii finantsiliselt kui tööalaselt ning viis, kuidas teistega suhtlesin ja käitusin, tegi mind sisemiselt õnnetuks.

Mulle ajas hirmu nahka see, et mul ei olnud õrna aimugi, mida oma eluga peale hakata. Mõistsin, et olin jõudnud tupiktänavale – nooruse uljuse, mõne väga halva otsuse, teadmatuse ja halbade asjade kokkulangemise tulemusena põlesin täielikult läbi. Sain aru, et minu elu ruubiku-kuubik ootas õigesti kokku panemist.

Nagu enamus inimesi sarnases olukorras, nägin esimese lahendusena muutust toitumisharjumustes. Proovisin sisse viia erinevaid muudatusi oma toidulaual, kuid avastasin paar kuud hiljem, et olen selle tulemusena tugevalt alakaalus. Proovisin ära ka trennitegemise, kuid kuna ka kõige lihtsamast treeningust taastumine võttis 2-3 päeva aega, jätsin trenni kõrvale ning hakkasin vastuseid mind painavatele küsimustele otsima mujalt.

Projekt “FÖÖNIKS”

Otsimisprotsess viis mind mu senise elu kõige suuremale avastusretkele. Kaevusin raamatutesse, artiklitesse, dokumentaalidesse ja taskuhäälingutesse. Uurisin millega tegelevad oma ala tipud, liidrid, õpetlased, ärigigandid ja sportlased. Ma oleksin pidanud olema rumal, et mitte hakata märkama neid mustreid, mis kõiki neid minu jaoks inspireerivaid inimesi ühendasid. Imasin kõikvõimalikku materjali endasse kui käsn, kuni ühel hetkel jõudsin äratundmisele: ainus viis oma tervise ja energia eest hoolitsemiseks ning seeläbi oma heaolu ja elu uutesse kõrgustesse tõstmiseks on haarata kontroll oma bioloogia üle.

Kõik, mida oma eluga ette võtame, on omavahel seotud. Lisaks oma füüsilise keha eest hoolitsemisele, peame sama suurt tähelepanu pöörama oma emotsionaalsele ja vaimsele tervisele, suhetele lähedastega ning vaatama objektiivse pilguga üle oma tööalased väljakutsed. Küsisin endalt, kas töötad igapäevaselt õige eesmärgi nimel ja jahid oma päris-unistusi? Milline on minu suhe spirituaalsusega? Ma ei pea siinkohal silmas religiooni või usulist kuuluvust, vaid tähendusrikast ja tugevat sidet. Sidet iseenda, lähedaste ja maailmaga.

Nagu me kõik, tahtsin minagi end igapäevaselt hästi tunda. Soovisin olla terve, tugev ja atraktiivne. Loomulikult soovisin tagasi saada oma energiat ning lähenesin oma toitumisega seotud küsimustele uue vaatenurga alt.

Mida rohkem eksperimenteerisin, seda rohkem jõudis minuni vastuseid. Tegin ära hulga toidutalumatuse ja allergiate teste ning sain teada umbes 30 toiduainet, mida mu keha tegelikult vastu võtta ei taha. Umbes 90% neist olid minu igapäevasel toidulaual ja tegelikult kategoriseeritud kui tervislikud toiduained. Ühest küljest olin väga õnnelik, et hakkasin jõudma mingitegi vastusteni; teisalt tekitas see igapäevaellu juurde uusi raskusi.

Kaevusin järgmisesse teemasse ja hakkasin läbi töötama materjale, mis käsitlevad toitumise ja soolestiku heaolu teemat.

Soolestik = sinu teine aju

Kas oled kuulnud, et soolestikku kutsutakse inimese teiseks ajuks? Soolestiku ja aju vaheline suhtlemine toimub biokeemiliste signaalide toimel, kus suhtlevateks osapoolteks on inimese seedetrakt ja kesknärvisüsteem.

Aastaid 2000-2010 kutsuvad teadlased aju dekaadiks, sest nende kümne aasta jooksul õppisime aju kohta rohkem kui kogu eelneva ajaloo jooksul. Mõningad teadlased on arvamusel, et aastaid 2010-2020 hakatakse kutsuma soolestiku dekaadiks, sest üha rohkem ja rohkem hakkame mõistma, kui palju soolestiku mikrofloora meie elukvaliteeti mõjutab.

Fakt on see, et kogu seedekulgla pindala võrdub kahe tenniseväljaku suuruse alaga ja see on inimese kõige suurem kokkupuutepunkt meid ümbritseva keskkonnaga. 60-70% inimese immuunsussüsteemist asub soolestikus, täpselt selle ÜHE rakukihi taga, mis katab meie soolte seinu. Selleks, et panna see arusaadavamasse perspektiivi, siis vaata korraks enda nahka – seda katab 50 kuni 100 erinevat rakukihti, kuid meie soolestiku seintel on vaid üks habras kiht.

Metsmustikad on tõeline aju turgutav toit. Metsmustikaid on sajandeid kasutatud ravimtaimedena paljude haiguste ravis. Tavameditsiinis on metsmustikat kasutatud veresoonte tugevdamiseks ja laiendamiseks ning vererõhu alandajana. Lisaks on mustikas tuntud ka seedetegevuse reguleerijana. Meie looduse energiat pungil täis mustikamahla saad osta meie 24/7 avatud e-poest.

90% heaolu ja õnnemolekuliks ristitud serotoniinist toodetakse meie seedesüsteemis. Serotoniin on kemikaal, mis vastutab sinu tuju, keskendumisvõime ja loovuse eest. Seedesüsteem toimib just kui selektiivne värav ja selle intelligentsus on lähemal vaatlusel täiesti fenomenaalne, sest see peab iga hetk otsustama, milline on toitaine, mida see peaks organismi laskma ning mis asi on patogeen või mürk, mida eemal hoida ja hävitada.

Kui me ei hoolitse selle intelligentse süsteemi eest, põhjustades sellele düsbioosi ehk mikrofloora tasakaaluhäire, kahjustame absoluutselt kõikide teiste süsteemide tööd meie kehas.

Kas oled bakter või inimene?

Mikrobioom on inimese keha asustavate mikroorganismide ökoloogiline kooslus. Kui räägime mikrobioomist, siis ei viita see ainult bakteritele, vaid lisaks veel parasiitidele, seentele ja viirustele, kes kõik meie kehas elavad. Mikrobioomi mitmekesisus on see, mis määrab, kui terved ja tugevad me oleme, sest nagu ma juba eelnevalt mainisin, need bakterid vastutavad absoluutselt kõige eest, mis meie kehas toimub.

Loodus ei tee vigu, see on teadlikult pannud meid koos elama nende mikroskoopiliste eluvormidega. Kas teadsid, et mitte Sina ei lagunda toitu, vaid seda teevad Sinu eest Sinu soolestikus elavad seened, bakterid ja parasiidid, mis pärast toidu lagundamist annavad inimesele vajalike toitaineid? Pole olemas häid ja halbu baktereid, tähtis on nende väikemeeste tasakaal soolestikus.

Bakterid tunduvad võrreldes inimesega kui midagi õige pisikest, võib-olla isegi mikroskoopilist, eks? Las ma panen selle asja korra perspektiivi: Sul on umbes 50 triljonit inimrakku, mis tundub üüratu number, eks? See on natukene rohkem kui Ameerika Ühendriikide riiklik võlg.

Baktereid on Sinu soolestikus umbes 15 kuni 20 korda rohkem ehk 1,5-2 kvadriljonit, mille hulgas on 30-40 tuhat erinevat liiki. Samuti 300 000 erinevat liiki parasiite, millest enamus ei ole inimestele ohtlikud. Vastupidi, nad on eluks täiesti hädavajalikud. Osad parasiidid elavad meie silmas, osad meie nahapoorides jne.

Liikudes edasi seente juurde – neid leidub 5 miljonit erinevat liiki!

Ja kui rääkida viirustest, siis vot see on koht, kus läheb põnevaks. Sellist numbrit pole olemas, et saaksime kokku lugeda, kui palju on meie ümber viiruseid – teadaolevate faktide põhjal võib oletada, et selleks tuleks kasutada 32-kohalist numbrit. Mida see siis ikkagi tähendab? Meie ümber on umbes 10 miljonit korda rohkem viiruseid, kui kogu universumis on tähti. Jah, ütlesin universumis, mitte galaktikas!

Mis asi on biohäking ehk tervisekodeerimine?

Biohäking on ümbritseva keskkonna muutmine seest väljapoole nii, et saavutad täieliku kontrolli iseenese bioloogia ja tegurite üle, mis mõjutavad Sinu igapäevast heaolu. See on enda keha kasutamine personaalse laboratooriumina, et omandada nippe, mida on võimalik isiklikuks hüvanguks ära kasutada.

Tervisekodeerimine on oma keha ja meele transformeerimine järgmistele tasemetele selleks, et saaksid tunda end elujõuliselt, olla produktiivsem ja üleüldiselt parim võimalik versioon iseendast.
Arvutiprogrammeerijate süsteemset mõtlemist oma tervise ja bioloogia valdkonda rakendades mõistame erinevate tervisemurede tekkepõhjuseid, sest vaatame erinevaid probleeme ja aspekte lähemalt, võtame need detailideks lahti ja paneme paremini toimivana taas kokku.

Tervisekodeerimine on integraalne ehk kõikehõlmav kaart – Sinu tervise mandala – sisaldades parimaid praktikaid Lääne, Hiina ja funktsionaalsest meditsiinist, ajurvedast, alternatiivteraapiatest, spirituaalsetest praktikatest jms.

Meie keha on tervik, kogu universum on tervik. Oleme kõik omavahel seotud ja just sellepärast peab ka meie tervisesuhtumine olema terviklik!

Võta vastutus iseenese tervise eest

”Kõik haigused saavad alguse soolestikust”, konstanteeris rohkem, kui 2000 aastat tagasi kaasaegse meditsiini isa Hippocrates.

Järgnevalt toon soovituse vormis ära punktid, mida ka ise igapäevaelus jälgida proovin, et hoolitseda oma soolestiku heaolu eest:

 • Söö rohkelt värsket toitu. Just sellisel kujul värsket toitu, nagu see looduses kasvab.
 • Söö nii palju kui võimalik kunstlike lisaainetevaba mahetoitu. Mis on mahetoit, saad lugeda siit.
 • Väldi toiduaineid, mille vastu esineb toidutalumatust
 • Minimaliseeri pseudo-toiduainete ehk töödeldud toidu ja suhkru tarbimist. Mida tunneb Sinu keha, kui sööd liiga palju valget suhkrut, saad lugeda siit.
 • Jälgi, et 70-80% toidulauast oleks taimset päritolu ning maksimaalselt 20% loomset päritolu
 • Alusta hommikut kerge ning hästiseeditava toiduga, näiteks smuutiga
 • Kõige suurem ja toekam söögikord olgu lõunasöök, sest siis on seedetegevus kõige aktiivsem
 • Tarbi päeva jooksul piisavalt puhast ja mineraaliderikast vett
 • Paastu iga päev minimaalselt 12-13 tundi (minu söömata olemise vahemik langeb tavaliselt 19.00-08.00 vahele)
 • Proovi iga päev tarbida minimaalselt 30 g kiudaineid (Kiudainete kasulikkusest saad lähemalt lugeda siit) ning 2-3 supilusikatäit fermenteeritud toiduaineid (nt keefir, hapukapsas, hapukurk, marineeritud köögiviljad jne)
 • Toeta episoodiliselt oma seedesüsteemi sünbiootikumide (pre- ja probiootikumid üheskoos) ja seedeensüümidega
 • Jälgi oma stressitaset ning tegele regulaarselt erinevate tegevustega, mida aitavad Sul hoolitseda oma emotsionaalse tervise eest

Loe biohackingu kohta pikemalt Siimu blogist.

Avasta 4 lihtsat muudatust toitumises, mis aitavad sul tunda end terve ja rõõmsana!
 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.