Oluline põhjus, miks eelistada veganina mahetoitu

Veganiks ehk täistaimetoitlaseks hakkamisel võib olla erinevaid ajendeid – kes mõtleb eelkõige loomade heaolule, kes oma tervisele, kes soovib säästa keskkonda ja kliimat või peitub põhjus veel milleski muus. Ent olgu see milline tahes, tasub kindlasti tähelepanu pöörata ka toidu valmistamisviisidele ja puhtusele.

Veganlus vähendab ökoloogilist jalajälge

Aina sagedamini on teemaks ökoloogiline jalajälg ja selle suurus iga inimese kohta. See on üksikisiku tarbimise näitaja, mis mõõdab loodusressursi kasutamist ehk arvutatakse selle järgi, kui palju maad, metsa ja merd on vaja üksikisiku tarbimise ja jäätmete ladustamise jaoks.

Loomsete toodete tarbimise vähendamine on kahtlemata keskkonna seisukohalt tänuväärne otsus, sest loomse toidu tootmiseks kulub palju energiat ja ressursse. See on tänuväärne ka loomade heaolu seisukohalt ning aitab säästa tervistki.

Seda olukorras, kus Tervise Arengu Instituudi toitumisuuringu järgi armastavad eestlased loomsete toodetega liialdada. Liigne loomne valk võib aga tervisele kurnavalt mõjuda, näiteks annab see koormuse neerudele ja maksale.

Seega on teadlikult planeeritud täistaimetoitlus elustiilina tervise- ja keskkonnasõbralik, sest aitab säästa nii loomi, keskkonda kui tervist. Ent seejuures on üks aspekt, mida paljud loomset toitu mittesöövad inimesed paraku ei tea – kuidas taimse toidu päritolu kasvutingimuste mõttes mõjutab ka loomade elu.

Pestitsiidid hävitavad mesilasi

See, et toit ei ole loomne, ei tähenda tingimata, et see on alati toodetud ja saadud loomi säästval moel. Niisamuti ei pruugi (täis)taimetoitlus olla otsekohe tervislik. Ka taimetoit võib olla töödeldud, see võib olla täis kunstlikke lisaaineid ja valmistatud viisil, mis ei säästa ei keskkonda ega loomi.

Kuidas nii? Näiteks kasutatakse tavapõllumajanduses rohkelt sünteetilisi taimekaitsevahendeid, mis on äärmiselt kahjulikud, lausa surmavad, mesilastele ja kõigile teistele põldudel toimetavatele putukatele jne ehk hävitavad looduse elurikkust. Mesilaste massiline hukkumine just pestitsiidide kasutamise rohkuse tõttu oli ka Eestis eelmisel suvel palju kõneainet põhjustanud teemaks.

Loe sellest näiteks Maalehes ja Pealinnas avaldatud artiklitest:

„Lääne-Virumaal surid üleöö miljonid mesilased”
„Juba teises Lääne-Virumaa mesilas surevad massiliselt mesilased”
„Tõde selgunud: mesilaste hukkumise põhjustas ülemäärane taimekaitsevahendite kasutamine”
„Mesilaste hukkumise põhjustas kahel juhul taimekaitsevahendite väärkasutamine”
„Aleksei Turovski: Mesilaste hävimine oleks globaalne katastroof”

Tänu sellele mahetööstuse väärtustamine tõusis, kuid teadlikkus peaks tõusma veelgi. Seda kindlasti ka veganite seas, kelle jaoks on loomade heaolu väga tähtis.

Kui kaovad mesilased, kaovad ka inimesed

Keskkonnahoidlik suhtumine ja mesilaste ellujäämine on planeedi seisukohast väga kriitiline teema, sest mõjutab otseselt meie toidulauda ja üleüldist ellujäämist. Juba Albert Einstein ütles: „Kui mesilased peaksid kaduma planeedilt Maa, suudaks inimkond eksisteerida veel vaid neli aastat.”

Põhjus on lihtne – mesilased on olulised paljude kultuuride tolmendajad ja tolmendavad sajast põlluliigist 70, andes 90% maailma toidust. Seega on mahetööstuse valimine tavatööstuse asemel äärmiselt oluline ning tarbijate ostuotsusel on mesilaste ja keskkonna säästmisel tervikuna väga suur roll.

Mahedalt kasvatatud toidu eelistamine aitab meie elukeskkonna säilimisele oluliselt kaasa. Lisaks on mahetoit puhtam ja inimese tervisele parem.

Mahetoit hoiab loodust ja loomi

Tavatoidutööstuse puhul ei ole see, kui puhas on tootmine nii inimorganismile kui ümbritsevale loodusele, sh keskkonnale ja loomadele, sageli prioriteetsuse esikolmikus. Olulisemad on soodne tootmine ning maksimaalne tulemus.

Soodne hind saavutatakse tihtipeale keskkonna ja inimeste tervise arvelt. FAO (The Food and Agriculture Organization of the United Nations) 2015. aasta aruande põhjal moodustavad looduskapitali kulud mitte-maheda toidu puhul 170% toote müügihinnast. See tähendab, et kui tavatoode maksab ühe euro, peaks see keskkonnakahju arvesse võttes maksma 2.7 eurot.

Ja nii võibki juhtuda, et isegi täistaimset toitu süües aitame kaudselt ikkagi kaasa mesilaste, putukate ja elurikkuse hävitamisele. Sest kui tarbida toiduaineid, mis raskendavad eelkõige just mesilaste ellujäämist, siis satub ohtu terve inimkond.

Mahetoit on puhas. Seda nii väärtustelt, põhimõtetelt, tootmiselt kui ka südametunnistuselt. Sest nagu usuvad paljud veganid, nii usuvad ka mahetootjad, et mitte ükski elusolend ei pea kannatama meie kõhutäie pärast.

Süües taimset toitu, vähendad oluliselt oma ökoloogilist jalajälge, panustad loomade auväärsesse kohtlemisse, hoiad keskkonda ja toetad oma tervist. Kui soovid astuda sammu veelgi teadlikuma ja hoolivama eluviisi poole, siis tasub eelistada puhtalt kasvanud ja toodetud mahetoitu.

Nüansid, mida sellest loost meelde jätta:

  • mahetööstus on puhas, ei kasutata mürgiseid pestitsiide;
  • väetised jt pestitsiidid hävitavad mesilasi ja teisi putukaid;
  • kui hävivad mesilased, hävib kogu inimkond;
  • mahetoitu eelistades või valides aitad kaasa mesilaste jt putukate säilimisele.

Tahad teemast rohkem teada?

Vaata dokumentaalfilmi „More than honey” ehk „Rohkem kui mesi”.

Šveitsi režissööri Marcus Imhoofi liigutav film viib meid mesilaste põnevasse maailma ning räägib inimkonna ja mesilaste suhetest, loodusest ja meie tulevikust. Vastuseid otsides kohtub Imhoof nii väikemesinike kui ka tööstuslike meetootjatega üle maailma ning näitab, kuidas mesilaste kriis mõjutab maailma eri paiku. Kiika filmi treilerit siit.

Loe ökotoksikoloogi ja teadusajakirjaniku Randel Kreitsbergi artiklit „Eesti teadlane: mesilaste surm on meeldetuletus hoopis millestki suuremast”.

Loe Loodusväe blogis ilmunud artiklit „Pestitsiidid kahjustavad nii mesilasi kui inimesi”.

Loe intervjuud Eesti Maaülikooli emeriitprofessori Anne Luigega, kes on aastakümneid uurinud mahepõllumajandust: „Emeriitprofessor: Taimemürkidega käib suur ülemaailmne inimkatse, kus me kõik oleme objektid”.

Avasta 4 lihtsat muudatust toitumises, mis aitavad sul tunda end terve ja rõõmsana!
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.