Näitleja Reimo Sagor valib burgeri asemel porgandi

Aasta parima meesnäitleja tiitli pälvinud Reimo Sagori jaoks on sellised tervislikud sõnad nagu beebispinat, peedivõrsed ja smuuti igapäevased. 31-aastane Reimo on Vanemuise teatri näitleja ning tuntud filmist „Võta või jäta“, ta mängib peaosa ka äsja kinolinale jõudnud uues filmis „Skandinaavia vaikus“.

Reimo tunnistab, et on toitumise osas teadlikumaks kasvanud peamiselt viimastel aastatel just tänu tööle näitlejana.

Tema sõnul tähendabki näitleja amet ju põhiliselt endaga tegelemist ning selle käigus on ta jõudnud äratundmiseni, et soovib võtta oma elust maksimumi. Seejuures aga eelistab ta toimetada ja oma teadmisi rakendada omaette ega käi teistele näppu viibutamas, et kuidas need peaksid toituma ja trenni tegema. „Soovin inspireerida pigem oma tegudega,“ ütleb ta.

Peamine põhimõte – kuula oma keha

Reimo meenutab, kuidas Von Krahli teatris etenduseks „Paradiis“ valmistudes vaadati koos teiste näitlejatega dokumentaalfilme bioloogiast ja looduse toimimisest.

„Inimesena ei saa me pikendada oma noorust, saame vaid pikendada oma vananemist. Ent looduses taim õitseb ära ega eksisteeri enam pikalt pärast seda,“ räägib ta. „Ja kui meestel on bioloogilises mõttes tipphetk vanuses 27-31 ning pärast seda algab vananemisprotsess, siis mu soov on muidugi püsida selles tipus võimalikult kaua.“

Reimo sõnul tähendab töö näitlejana paljuski endaga tegelemist. Näiteks uue filmi “Skandinaavia vaikus” peategelase rolliks (pildil kaader filmist) valmistudes käis ta psühhoteraapias. Enda sisse vaatamine on aidanud saada teadlikumaks sellegi osas, et kuidas ta soovib end füüsiliselt tunda – mida süüa ja kuidas treenida.

Nii toitudes kui trenni tehes lähtub Reimo tema jaoks kõige olulisemast põhimõttest – kuulata oma keha. „Ma söön seda, mis annab hea enesetunde. Kuulan oma keha ja kaloreid ei loe,“ ütleb ta.

Nii ei saagi ta öelda, et endale midagi otseselt keelaks, kuid üldiselt eelistab ta süüa kergemat toitu ning vältida valget jahu ja saia, lisatud suhkrut ning tärkliserikkaid toiduaineid, näiteks kartulit jms. Kiirtoidule, näiteks burgerile ütleb ta pigem ei ning valib selle asemel vahepalaks või pikale autosõidule kaasa hoopis värske porgandi.

Suhkrut Reimo kodust ei leia, samuti ei satu sinna poolfabrikaate, sest ta eelistab valmistada oma toidud algusest peale ise. Üks nõrkus Reimol siiski on – jäätis. Seda juhtub ikka üsna mitmel õhtul nädalas, kui ta proovist või etenduselt koju minnes jäätisega maiustab. Ent see on selline väike jäätis, täpsustab muidu enamasti tõsine Reimo muiates.

Päevad algavad küllusliku smuutiga

Juba üle aasta alustab Reimo oma päevi smuutiga. Smuutideks segunevad enamasti banaan, melon või mango, kõrvitsa- ja seesamiseemned, mandlid, kookoshelbed, erinevad marjad, midagi rohelist, näiteks spinat või lehtsalat ning mandli-, kookos- või India pähkli piim.

Lõunasöögi ajal, mis näitleja töös jääb hommikuse proovi järel küll alles kella 15 kanti, valib Reimo teatri kohvikus kana või kala ning värske salati. Enne õhtust proovi või etendust suundub ta trenni ning selle järel kosutab end mõne kiiret energiat andva vahepala, nt banaaniga.

Loodusväe tumedas šokolaadis ja soolaste näkside, lisatud suhkruta toorbatoonide, proteiinibatoonide ja maiuste seast leidis Reimo endale vahepalaks uue lemmiku – kookose toorbatooni.

Etenduse eel on Reimo sõnul parem kõhtu mitte liiga täis süüa ning nii asubki ta õhtusööki valmistama alles õhtul hilja koju jõudes. Ent pärast etendust ei tule kohe uni nagunii, sest tekkinud mõtted ja tunded on veel vaja endast läbi lasta.

Möödunud sügisel Ameerikas käies avastas Reimo enda jaoks Hawaii köögist tuntud poke-kausiroad, mis on praegu ta õhtune lemmikroog. Poke-kausis on peategelaseks värske kiirmarineeritud kala, millele Reimo lisab riisi, rukolat või spinatit, avokaadot, tomatit ja kurki, peedivõrseid, wakame-vetikasalatit ning seesamiseemneid.

„Tahaksin olla teadlikum tooraine puhtuse osas ning et toidutootjad ja müüjad selle mulle kui tarbijale rohkem välja tooksid,“ avaldab Reimo. Mahetoitki on talle tuttav, kuid teda paneb kaupluses pead vangutama, nähes iga mahedat puu- või köögivilja eraldi plastpakendisse pakituna.

Seda sellepärast, et Reimo jaoks on oluline, millise jalajälje ta endast keskkonda maha jätab. Kilekotti ta poest ei osta, ühekordsete kohvitopside kasutamist püüab vältida ning tervitab väga seadust, mis keelab ühekordsete plastnõude kasutamise.

Teeks kaskadööri asemel ise trikke

Kui toitumise ja keskkonna osas on teadlikkus kasvanud pigem viimaste aastatega, siis trenni on teinud Reimo palju kogu elu – koolis mänginud jalgpalli ja võrkpalli, hiljem tegelenud võitluskunstidega ja jõutreeninguga.

Praegu paelub Reimot jõutreening kalisteenika (ingl. k. calisthenics), mis kujutab endast treenimist vaid oma keha raskusega. Talvel teeb ta oma harjutuste seeriaid jõusaalis, muul ajal õues ja seda lausa 3-5 päeval nädalas. Lisaks meeldib Reimole mängida paar korda nädalas võrkpalli.

„Kui mulle on antud see keha, siis ma tahan võtta sellest siin elus 100%. Mis ei tähenda, et ma tahaksin oma lihasmassi hiiglaslikuks kasvatada, vaid olla kiirem, paindlikum ja vastupidavam,“ ütleb ta. Seepärast Reimole kohe üldse ei meeldi need päevad, kui ta mingil põhjusel trenni teha ei saa.

Sportlik on Reimo olnud kogu elu ning trenn on tema jaoks hea viis end mängitavate tegelaste mõtetest ja tunnetest välja lülitada.

Näitlejana töötades loodab ta, et hea füüsiline vorm aitab luua ka laiemaid erialaseid võimalusi. „Mulle meeldiks, kui režissöör tuleks ja ütleks, et nii, siit hüppad salto ja siin lööd jalaga ukse lahti ning ma olen võimeline selle ise ära tegema, mitte et selleks kutsutakse kaskadöör,“ tunnistab ta, et unistab rollist märulifilmis.

Trenn on Reimo jaoks ka aeg, mis võimaldab ennast kõigest muust välja lülitada. Kui näitlejana tuleb hommikust õhtuni lahata mängitavate tegelaste muresid ja ihasid, siis 1,5-tunnine trenn on päevas tema enda aeg, mil patareisid laadida. Seepärast eelistabki Reimo teha trenni üksi.

Talisuplemine aitas karastuda

Kui üldiselt kuulub trenn Reimo päeva hommikuse ja õhtuse proovi või etenduse vahepeal, siis on etendusi, mille eel ta trenni ei tee, näiteks „Faust“, milles ta mängib kurjuse deemonit Mefistofelest.

Reimo kinnitab, et soovib teatrikülastajale pakkuda parima võimaliku elamuse muidugi iga kord, ent see 3-tunnine roll on füüsiliselt nõudlikum ning selle eel soovib näitleja olla oma parimas puhanud vormis.

Ent kui heas vormis Reimole pakutaks järgmist peaosa filmis, mille jaoks tal oleks vaja juurde võtta 20 kg, nagu Hollywoodi näitlejatel ette tuleb, siis kas ta oleks selleks valmis?

„See oleks psühholoogiliselt raske ja ebameeldiv kogemus. Ma ei tahaks seda teha. Tahan teha pigem hea vormiga rolle, aga kui Quentin Tarantino helistaks ja pakuks rolli, siis vajadusel võib ka selle 20 kg peale mõelda,“ tunnistab ta.

Tartus Emajõe või Anne kanali ääres jalutades võib seal olenemata aastaajast sageli üht parimat meesnäitlejat ujumas näha.

Väljakutseid meeldib tal endale aga esitada küll. Näiteks käis ta aasta aega järjest iga päev väliveekogus ujumas. Alguse sai see väljakutse suvel ning nii oli kehal mahti aina jaheneva temperatuuriga kohaneda. Nüüd Reimo küll päris iga päev enam õues vette ei sulpsa, kuid 3-4 korda nädalas teeb seda siiski.

Üks põhjus, mis utsitas Reimot talvel jääauku, olid sügis-talvel mitu korda kimbutavad viirushaigused, mille põdemisele kulus terve nädal. Talisuplus on toonud palju kasu – jäine vesi annab Reimo sõnul väga erksa enesetunde ning külm ei mõju talle enam nii ehmatavalt.

Nüüd käib ta palju õhemalt riides ja jahedama duši all ning hoiab koduski temperatuuri jahedamana ehk on igati karastunum.

Artikli autor Agnes Männiste, fotod erakogu ja Anna-Liisa Liiver (kaader filmist “Skandinaavia vaikus”) 

Avasta 4 lihtsat muudatust toitumises, mis aitavad sul tunda end terve ja rõõmsana!