Mis on eestlase hygge?

Vastavalt riikide üldist heaolu võrdleva The World Happiness Report andmetel on Taani olnud aastaid kõige õnnelikum riik maailmas, aastal 2018 oli Taani küll kolmandal kohal. Eesti seevastu on õnnelikkuse raporti järgi alles 63. kohal. Meist eespool on nii Läti, Leedu kui Venemaa, meie Skandinaavia-naabritest rääkimata.

Mis teeb taanlased nii õnnelikuks? Äkki see, et lisaks võileivabaaridele, Õnnelikkuse Uuringute Instituudile, tivolile, kanalitele, merineitsi kujule on neil olemas hygge – see seletamatu miski, mida on proovitud kirjeldada kui intiimsuse loomise kunsti või hubasust või rahustavastest asjadest saadavat naudingut või sinu-inimestega koosolemist või mahedat einet küünlavalgel või head disaini või tassi sooja kakaod vahukoore ja vahukommidega kamina ääres. Ühesõnaga selline mõnus hetk, kus keha on lõõgastunud olekus, süda soe ja naeratus püsib näol.

Talvel on lihtne hygge kamina eest üles leida, aga kust otsida teda teistel aasta-aegadel?

Hygge on hubasus

Sõna hygge pärineb norra keelest ja tähendab heaolu. Kui taanlastelt küsiti, mida and kõige enam hygge‘ga seostavad, vastas 85% neist, et küünlaid. „Tujurikkuja” on taani keeles lyseslukker, mis tähendab otsetõlkes inimest, kes kustutab küünlaid.

Vastavalt Euroopa küünlaühingu andmetele põletatakse Taanis ühe elaniku kohta rohkem küünlaid kui kuskil mujal Euroopas. Iga taanlane põletab aastas ära umbes 6 kilo küünlavaha jagu küünlaid. Küünalde tarbimises on tegu Euroopa rekordiga. Ja need peavad olema kindlasti ehtsad küünlad, mitte lõhnaküünlad, mida peetakse kunstlikuks. Taanlased eelistavad alati looduslikke ja mahetooteid ning on mahetoodete ostmise pingereas Euroopa eesotsas.

Hygge on kogemus

Hygge‘t ei peagi saama täpselt kirjeldada – kui see hetk käes on, tunned sa selle lihtsalt ära. Hygge peitub atmosfääris ja kogemuses, mitte asjades. Näiteks kui istud oma lemmikraamatuga diivanil, käes tass auravat teed, jalad sooja pehme teki alla keritud, taamal põlevad küünlad ning toas hõljub värskelt küpsetatud kaneelisaiakeste lõhn. Sa lihtsalt tead, et nüüd on hygge.

Hygge on öko

Taanlased on heas mõttes ökohullud. Ökotooteid kasutatakse kõikjal: loomulikult on rikkalikud ökoletid toidu- ja kosmeetikapoodides, kuid samamoodi oluline on öko-märk riidekauplustes, majutusasutustes kasutatavate puhastusvahendite puhul. Maitsvat, mahedat ja keemiavaba kraami saab 24/7 osta meie R-Kioski analoogidest ning vabalt ka 24 h avatud kioskitest. See tundub meie jaoks küll unistuste-hygge

Väga hygge on väljas söömine ja hea toit. Igapäeva õhtust rutiini võib paar korda nädalas murda kodus kokkamise asemel väljas söömisega. Loomulikult kuulub sinna juurde mõnus atmosfäär, puhta koostisega toitainerikkad road ja hea seltskond.

Kas meie hygge võiks olla puhta koostisega toit? Loe lähemalt, mis on mahetoit ja miks võiksid seda tarbida.

Hygge on loodus

Loodus on alati hygge ning tubast hygge‘t saad kindlasti taimede abil suurendada. Atmosfäär, mida loob meie koju võimalikult ehe ja puutumatu materjal, on midagi, mida kunstlikult loodud tehislike toodetega ei saavuta. Vohavad rohelised toataimed kõige lihtsam viis looduse tuppatoomiseks, pealegi alandab taimede lähedus ja nende eest hoolitsemine stressitaset ning boonusena on osadel taimedel omadus õhku puhastada.

Tarbides parimat, mida loodusel on pakkuda, pakud parimat kütust oma kehale ning tervemana elatud täisväärtuslikku elu iseendale.

Hygge on isiklik

Hygge‘l ei ole kindlaid reegleid – igaüks loob oma hygge, sest maitsed on ju teatavasti erinevad ning hygge‘t luua ning endale see eriline rahu tekitav hetk võtta võib igaüks meist kus iganes – kodus, kontoris, aias, metsas, mere ääres, metsas jne. Varu ainult kaasa oma lemmikasju (näiteks Loodusväelaste jaoks tähendab see kindlasti sooje riideid-pleede, midagi tervislikku nosida, midagi mõnusat lugeda) ja naudi hetke, ärrituse puudumist ning hygge‘t.

Loomulikult ei pea hygge olema ainult küünalavalguses kümmeldes kakao joomine. See võib olla hoopis spordivõitluse vaatamine koos sõbraga või läbi õhtuse vanalinna jalutamine või päikeseloojangusse purjetamine või enne päikeseloojangut rabas matkamine või oma unistuste sihtriiki reisimine või täisväärtusliku eine kokkamine oma kallitele, sest väga hygge on veeta ühiselt aega köögis kokates.

Üks mis kindel: hygge olemiseks ei piisa vaid pleedi all kerratõmbunult raamatulugemisest, vaid tuleb end ka liigutada. Inimese keha on mõeldud liikumiseks ning tervelt 60% kopenhaagenlastest kasutab ka talvel igapäevaseks transpordiks jalgratast. Sellega harjutatakse varakult ka pere kõige pisemaid liikmeid. Eestlastel on, kuhu poole püüelda.

Hygge’l pole tegelikult kindlaid reegleid, igaüks loob oma hygge, sest inimesed ja nende maitsed on erinevad.

Hygge tööle kaasa

Hygge tööl tähendab seda, et kontoris oleks kõigil inimsõbralik, hubane, hea ja mõnus olla. See võib mõnele kolleegile tähendada fotosid töölaual; teisele lilli enda ümber ja kolmandale kodust kaasavõetud kohvikruusi.

Üldise hubasuse suurendamiseks tasub alati kontorisse tuua rohkem rohelust – nii värvilisi lilli silmailuks kui miks mitte ka maitsetaimi, millega ühiselt kokatud lõunale viimane lihv anda. Kindlasti võiks tööandja kostitada töötajaid tervislike ja mõttetööd soodustavate vahepaladega. Hooliv suhtumine on alati hygge!

Hoolimine on alati hygge! Tervislikke ja maitsvaid vahepalasid pakkuv tööandja loob oma töötajatele väga hygge-keskkonna, kus aina paremaid tulemusi saavutada.

Hygge on mõtteviis

Kui praktilisele eestlasele kõik ühe lausega kokku võtta, saab vist nentida, et hygge on suhtumine ellu: ela ise, lase teistel elada ja leia igas päevas midagi lõõgastavalt nautimisväärset. End tööl rihmaks tõmbamine, ületunnid ja pidev stress tuleb asendada tasakaalus elu ja hetke nautimisega. Hoiatus – see ei pruugi meil töörügajatel kohe esimese katsega välja tulla, aga kui juba maitse suhu saad, läheb järgmisel korral seda lihtsamini.

Loodusväe Facebooki sõbrad kirjeldasid oma hygge‘t nii:

 • Helje: Hygge tunne on siis kui saab endale aega võtta, kaua magada ja ärgates endale midagi maitsvat valmistada ja siis veeta aega iseenda seltsis, juua teed või kohvi ning lugeda midagi mugavas tugitoolis.
 • Jane: Mina ei olnud varem sellise mõistega üldse kursis. Siis aga osalesin ühel imeliselt ägedal koolitusel, mille läbiviija rääkis hygge‘st. Ja kuna see ilmselt veidi mõjutab minu arusaama sellest kirjeldamatust tundest, siis minu jaoks on hygge see, kui on säilinud inimlikkus, arvestamine, sundimatu hoolimine. Kui näiteks võõras inimene juhib minu tähelepanu maha kukkunud asjale või hoiab mulle ust lahti, või saadab sooja naeratuse, siis need hetked ongi hygge. Ühiskondlik ürgne heasoovlikkus lihtsates asjades. Mina loodan, et me suudame kasvatada üles hygge ühiskonna ja annan omalt poolt sellesse panuse. Ja eks see kõik saab alguse iseendast, et me märkaks ja hindaks ning oleks eeskujuks.
 • Kairit: Kaminatuli, kuumad joogid, mugavad riided, mõnus meeleolu. Arvan, et kõik olukorrad, kus hing tunneb end mugavalt ja turvaliselt, ongi hygge.
 • Gerda: Hygge on minu jaoks rahulolu iseendaga.
 • Kristi: Minu õde Keidi on hygge-meister ning temaga kas või ainult kohvi juua on hygge. Loomulikult peavad küünlad põlema olenemata kella- ja aastaajast.
 • Heili: Hygge – minu jaoks et kogu pere KORRAGA kodus.
 • Camila: Hygge: hommikul vara oma aias linnu laulu kuulata ja kohvi juua.
 • Kelly: Need hetked hobustega kui aeg peatub, õhus on kevade lõhn ning päike soojendab.
 • Katrin: Hygge on mõnna. Rohkem seostub pimedama ajaga, mil tekitame ise lisavalgust tulukeste ja küünalde näol, soojust villaste sokkide ja pleedidega, pisut liiga suured kampsunid, pisut liiga suured teetassid, kaneelisaiad, kallistused… Aga ka pikad hommikud päikeselaigus, kui kuskile pole kiiret. Venitused, ringutused ja sirutused teki-padja hunnikus, mööda seina vaikselt ujuv päikesejänku, kevadelõhnad, esimesed piibelehed aias. Hygge on vihm akna taga ja tuli kaminas, hea raamat ja tükk šokolaadi ja kass, kes kerib end su varvastele kerra.
 • Karen: Hygge on enesele ja kes kõige lähemal juhtub olema – pika, pehme, sooja, armastava, hellitava ning hoolitseva PAI tegemine. See pai võib näiteks olla teki all tee joomine lemmikraamatuga, varahommikune yin jooga või oma lemmikroa muusika saatel valmistamine ja kalli inimesega küünlavalgel selle nautimine…
 • Annely: Minu jaoks hygge on sisemine harmoonia, mis asub südames, hinges, mis tekitab kuuluvustunnet. See on sisemise mina rahulolu tekitamine, mis minul seostub millegi tervislikuga või loovaga: raamatu lugemine, lastega koos meisterdamine, igapäevane meeldiv füüsiline aktiivsus, pere ja lähedastega koosolemine, kokkamine. Usun, et igal inimesel siit on omad soovid ja tunded, kuidas sisemist mina naeratama panna.
 • Kadri: Väga heade sôbrannadega naistejutud, kas siis mugavalt kodus vôi hoopis metsarajal.
 • Tiiu: Hygge jaoks on eesti keeles ilus sõna “õdus” ja sisaldab see kõike, mis inimest rahulolevaks ja õnnelikuks teeb: kodusoojust, turvatunnet ja enesega rahulolu. Mina tunnen seda siis, kui terve pere kodus on ning igaüks võtab lahedalt aega iseenda jaoks.
 • Marylin: Hygge – õdusas kodukohvikus või -restoranis oma lähedasega aeg maha võtta ning nautida lihtsalt hetke!
 • Heli: Minu jaoks on hygge tunne siis kui olen just lugenud midagi väga sügavmõttelist (nt. OSHO) ja mõtted lihtsalt hakkavad elama oma elu, viivad sügavasse meditatsiooni, inspiratsiooni, rahusse ja tekib armastus, austus, aukartus kõige ja kõigi, nii elusa kui elutu vastu. Samamoodi seistes vaikust ja valgust täis lumises metsas, kuuldes iga oksapraksatust, iga lumehelbe langemist ja seda ääretut endasse võttes.
 • Marju: Minu jaoks on see vaba päev iseendale ja/või koos perega. Kui teen/teeme midagi spontaanset, mitte planeeritud, siis naudin päeva rohkem kui muidu.
 • Triin: Hygge võiks olla sisemine kvaliteet, s.t rõhk ei ole välisel. Vähem kulda ja karda, rohkem maalähedust. Vähem rabelemist, rohkem rahu.
 • Jelena: Minu jaoks hygge on mets, kus ma saan oma patareisid laadida. Rahu, vaikus, loodus. Pea saab selgeks ja saan uut energiat.
 • Anneli: Hygge tunne minu jaoks on hea tunne, kui olla koos inimestega, kes hoolivad minust. Aja mahavõtmine ja tassikese tee ning koogikillu juures lihtsalt olla mõnusate inimeste juures, kes loovad oma kohalolekuga rahulolu.
 • Maris: Perega koos olemist ja mõne hea saate vaatamist, küünal põlemas ja kõht just õhtusöögist punni söödud. Soe tuba ja õrn hämar valgus toas.
 • Monika: Hygge-tunne valdas täna mind keset väsitavat tööpäeva, lihtsalt tabasin end mõttelt, et mul on maailma parimad tütred ja armastav parimatest parim elukaaslane.
 • Merle: Marjad, mis korjatud oma aia põõsastelt ja jätkuvad järgmise hooajani sügavkülma abil, see teeb õnnelikuks = hygge.
 • Iida-Leena: Hygge on siis, kui kogu sisemine heaolu tunne ka ilu kajastub samal ajal ka välises, atmosfääris, inimestes ja pisiasjades. See on rahulolutunne ilma välise põhjuseta, mis siiski väljaspool selgelt kajastub.
 • Aet: Minu jaoks tähendab hygge, et vähemalt sel hetkel pole enam kuhugi kiire. Kõik kiired asjad on tehtud või konkreetselt planeeritud mingiks tulevaseks ajaks. Ja siis saab mõelda ainult neid mõtteid, mis ise pähe tulevad ja teha täpselt seda, mis sel hetkel pähe tuleb. Või siis teha mitte midagi. Hygge on vabadus.
 • Triin: Hygge tähendab mulle vaikset mõnusat kohakest, kus saame perega ennast muust maailmast välja lülitada ja olla meie ise
 • Kirsi: Viimasel ajal on kogu aeg hygge tunne! Kõik siin elus on suhtumise küsimus ning tundke rõõmu väikestest asjadest: ilus ilm, võrratu loodus, naeratused, hea sõna, hubisev küünlaleek, muusika ning tantsimine (eriti hästi aitab teha igapäevaseid olmetöid: nõude pesemine, koristamine, triikimine), kaasakiskuv raamat, tassike head kohvi või teed, suus-sulavad maiused. See nimekiri on lõputu ja igaühele oma! Loomulikult ei tohiks ära unustada suurepärast hygge-tunnet, mis tekib alati reisides, kas Eestis või välismaal. Keskkonnavahetus mõjub kõigile positiivselt!
 • Külle: Mis võiks veel parem ja mõnusam olla kui kallis koer näppu võtta ja koos temaga metsarajal mõni rahustav tiir teha. Naeratus tuleb iseenesest huulile. Koju tagasi jõudes istuda mugavasse tugitooli ja kuuma teed rüübata, muusikat kuulata ja loomulikult “sõpra” silitada.
Avasta 4 lihtsat muudatust toitumises, mis aitavad sul tunda end terve ja rõõmsana!