Tofu rikastab toidulauda täisväärtusliku taimse valguga

Toitumisnõustajad soovitavad vähendada loomse valgu ja rasva tarbimist ning suurendada taimse valgu osakaalu menüüs. Seda sellepärast, et liigne loomne valk annab suure koormuse neerudele ja maksale ning liigset loomse valgu tarbimist seostatakse krooniliste haiguste kõrgema tekkeriskiga, nt südamehaigused, kõrge vererõhk, vähk, neeruhaigused, osteoporoos ja neerukivid jne.

Süües rohkem taimset toitu, väheneb risk haigestuda enamikesse kroonilistesse haigustesse. Head võimalust menüü rikastamiseks täisväärtusliku taimse valguga pakub tofu.

Mis on tofu?

  • Enam kui 2000-aastase ajalooga tofu valmib sojaubadest saadud sojapiimast.
  • Tofu rikastab toidulauda täisväärtusliku taimse valguga. Tofu sobib hästi nii liha kui juustu asendamiseks ning sellel põhjusel ongi tofu eelkõige tuttav taimetoitlaste jaoks.
  • Tofu on ka oluline heade rasvhapete, vitamiinide, mineraalainete ja kiudainete allikas.

Kas tofu on ikka tervislik?

Soja kohta on levinud palju eel- ja eksiarvamusi, et see on kahjulik hormonaalsüsteemile ja eriti meeste jaoks. Tegelikult on paljude uuringutega tõestatud, et peaaegu kõigil sojaoa koostisosadel on kasulik toime. Kaunviljad on üldse üks väärtuslikumaid toiduaineid.

Hormonaalsüsteemi mõjutajaks peetakse soja aga põhjusel, et see sisaldab isoflavanoide fütoöstrogeene, millel on naissuguhormooni östrogeeniga sarnane keemiline struktuur ja seega osadele kudedele östrogeenilaadne toime.

Kui menüü on vaheldusrikas, ei ole võimalik toidust saada selliseid fütoöstrogeenide koguseid, mis oleksid tervisele ohtlikud. Mõistlikus koguses soja süües on sellel positiivne mõju eriti menopausieas naistele, kuna aitab leevendada menopausi sümptomeid, toetab luude ja rindade tervist jne.

Soja aitab tasakaalustada meestegi hormonaalsüsteemi, langetada halba ja tõsta head kolesterooli, toetades seeläbi südame tervist jne. Uuringutega on veel selgunud, et soja on ka potentsiaalne vähiennetaja.

Et soja avaldaks tervisele ebasoovitavat mõju, tuleks seda süüa pika aja vältel iga päev väga suurtes kogustes. Sellisel juhul ilmneb kahjulik toime aga enamike toiduainete puhul.

Mustasõstra-tofukoogi retsepti leiad me retseptivaramust.

Tofuga valmivad hõrgud road lihtsalt ja kiirelt

Tofu võimaldab toiduvalmistamisel fantaasial lennata lasta, sest see sobib nii külmadesse kui kuumadesse roogadesse alates salatitest ja suppidest ning lõpetades pirukate ja vokiroogadega.

  • Lõika võileivale
  • Haki kuubikuteks ja lisa salatisse
  • Haki kuubikuteks ja lisa püreesupile
  • Lisa pirukatele ja vormiroogadele
  • Prae pannil ja naudi soojalt, nt koos köögiviljadega vokiroana
  • Küpseta ahjus või grillil

Maitsestamata  tofu on mitmekesiselt kasutatav neutraalse maitsega toode, mida saab toiduvalmistamisel töödelda väga erineval viisil. Tofust võib valmistada soolase pearoa, hapuka lisandi või magustoidu, just nii, kuidas fantaasia lubab. Näiteks lõika tofu tükkideks, lisa maitse järgi soola ja vürtse ning küpseta pannil.

Maitsestamata tofut sobib hästi kasutada ka küpsetamisel – lisa seda ricotta asemel pannkookidele või toorjuustu asemel juustukoogile. Samuti valmib maitsestamata tofust kookospiima, sidrunimahla ja vanillsuhkrut lisades maitsev “kohupiimakreem”.

Tofust roogade valmistamiseks oleme kogunud sulle laia valiku lihtsaid retsepte.

Avasta 4 lihtsat muudatust toitumises, mis aitavad sul tunda end terve ja rõõmsana!
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.