Birgiti kogemus: mahetoit ei ole trend, vaid tagasitulek oma juurte juurde

Kaunis Birgit Helimets on naine, kelle jaoks muutus elu pärast lapse sündi palju. Siis jäid tema menüüst välja loomsed tooted ning ta asutas loodusliku pesupulbri ettevõtte BioVegan Family.

Kuigi Birgit ei tarbi loomseid tooteid ja teda võib kutsuda veganiks, siis tegelikult talle end kuidagi liigitada ei meeldi. Pigem eelistab ta mõtet, et tegutseb teadlikult, pidades lugu loodusest, inimestest ja loomadest.

„Minu südameasi on, et inimesed tarbiksid vähem, aga teadlikult ja seda igas valdkonnas. Pean lugu mahetootjatest ning alati eelistan toetada kodumaiseid tootjaid. Riietuses eelistan kanda naturaalseid materjale, näiteks orgaaniline puuvill ja linane. Leian, et riideid ei pea olema terve kapp täis, vaid olgu siis neid vähe, aga see-eest sellised, mis kestavad ning on nahasõbralikud,” räägib Birgit, kes peab veganlust lisaks toitumisele ka elustiiliks.

Ta leiab, et vegan-elustiil püüab maailmale edasi anda sõnumit ning rääkida avalikult ja ausalt, mis on tänapäeva ühiskonnas valesti. Birgitile tundub üha enam, et inimestel puudub kaastunne – see kehtib nii loomade kui ka inimeste suhtes.

„Mina lähtun sellest, et millist tulevikku mina oma lastele soovin planeedil Maa ja mida mina saan selleks ära teha, et neil oleks tulevikus turvaline ja terve elada. Mahetoit ei ole trend, see on tagasitulek oma juurte juurde. Mahetoit ja vegan-tooted on märksõnad tänases maailmas teadlikule inimesele, kes tahab ja suudab midagi ära teha meie kõigi hüvanguks,” ütleb Birgit.

Beebi allergiad viisid põhjaliku uurimistööni

Nagu öeldud, sai Birgiti teekond veganluse ja tervislikuma eluviisini alguse siis, kui sündis tema tütar – see oli viis aastat tagasi. Kohe esimestel elunädalatel ilmnesid beebil allergiad ning värske emme hakkas teemasse süvenema, jõudes järeldusele, et piimatooted ja gluteen tuleb menüüst välistada. „Pidin seda tegema, sest plaanisin rinnaga toitmist jätkata, hoolimata perearsti soovitusest,” täpsustab ta.

Naine veetis pikki tunde internetis, otsides infot allergiate ja toidutalumatuste kohta ning lõpuks jõudis tema uurimustöö sinnani, et ta otsustas menüüst välja jätta ka kõik loomse toidu. „Tegin seda päevapealt,” ütleb Birgit. „Sellest päevast peale hakkasin süvenenult toitumist uurima ja jõudsin välja mitmete üle maailma tunnustatud arstide ja teadlaste soovituseni, et hea tervise alus on terviktoit.”

Mahetoit on hoopis odavam kui tavatooted

Mahetoitu hakkas Birgit tarbima juba enne veganlust, sest tol ajal veel Soomes elades oli sealne mahetoodete valik väga suur. „Võin öelda, et mahetoit oli tihti Soomes odavam kui tavatooted. Praegu näen Eestis sama asja!” ütleb ta.

Birgiti menüü ei muutunud mitte lihtsalt täistaimseks, vaid suures mahus ka rikkalikult tooreks. Toortoit andis talle palju kergema ja parema enesetunde, väsimus kadus ja energiat tuli juurde.

„Kõik arvasid algul, et veganlus on trend ja sureb kohe välja, keegi ei saanud pikka aega aru, miks ma selle teekonna valisin,” meenutab naine, kes nüüdseks on oma valikute ja otsustega muutnud ka paljude lähedaste suhtumist positiivsemaks ja tervislikumaks.

Kui keegi ütleb, et mahetoit on kallis, siis vastab Birgit, et kokkuvõttes on see tunduvalt odavam, sest apteeki ei ole vaja enam raha viia! „Kevadel ja suvel saab metsast kõige väekama toidu kätte tasuta,” soovitab iga päev suures osas toortoidust toituv naine seada sammud loodusesse.

Birgiti igapäevased toitumisnipid:

  • Hommik algab alati mõne maitsva smuutiga. Meie peres on au sees rohelised smuutid ja toortatra smuutid marjadega. Puuviljad ja juurviljad on alati laual – see on n-ö kiirtoit. Vahel teeme ka kaerahelvestest või toortatrast putru.
  • Lõunaks on meil rikkalikult salateid, smuuti ja mõni soojendav vürtsine roog.
  • Täisterariis, amarant, kinoa ja toortatar on meie menüüs põhilised toiduained.
  • Keedan ise varuga valmis erinevaid kaunvilju – ube, läätsi ja kikerherneid, et neid oleks alati kapist võtta.
  • Teen ise ka taimseid piimasid. Lemmik on mandlipiim, mida teen kõige sagedamini.
  • Pean oluliseks, et maitsed oleksid puhtad ja tooraine võimalikult kvaliteetne.
  • Pean oluliseks viibida ka palju värskes õhus, eriti on mulle südamelähedane mööda metsi ja rabasid käia, seal mõtteid koguda ja korjata loodusande. Ilma metsata ei saa ma kuidagi elada, see on koht, kus saab ennast laadimas käia ning mõtteid korrastada.

Birgit soovitab:

  • Vaata filmi „Kahvliga skalpelli vastu”, filmi ingliskeelne koduleht on www.forksoverknives.com.
  • Mitmed Birgiti koostatud retseptid leiad meie retseptivaramust, näiteks müslid, gluteeni- ja piimavaba kirju koer, avokaadosalat tofuga, kohupiimakook tofu ja punaste sõstardega, kookospiimajäätis maasikatega, lihtne šokolaadikook jt.

Artikli autor: Kirjutaja Getter

Avasta 4 lihtsat muudatust toitumises, mis aitavad sul tunda end terve ja rõõmsana!
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.